3ds Max Design 2014

Autodesk® 3ds Max® Design 2014 görselleştirme yazılımı; mimarlara, tasarımcılara, inşaat mühendislerine ve görselleştirme uzmanlarına sinema kalitesinde görseller ve filmler yaratmak için 3B modelleme, kaplama, canlandırma ve birleştirme araçları sunar. 3ds Max Design, kullanıcıların görsel oluşturma ayarları konusunda endişe duymadan daha öngörülebilir, fotoğraf gerçekliğinde görseller elde etmesini sağlamak için NVIDIA® iray® kaplamateknolojisini içerir ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi tarafından onaylanmış aydınlatma simülasyonu araçları sağlar. Autodesk® Revit®, Autodesk® Inventor®, Adobe® Photoshop® ve After Effects® yazılımlarının yanı sıra birçok CAD ürünüyle sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilmesi, mimarların ve tasarımcıların tasarımlarını onaylatmak ve satmak için CAD verilerini daha hızlı bir şekilde etkileyici görsellere çevirmesini sağlar.

Özellikler ve Avantajlar

Müşteri beklentileri her geçen gün artarken, mimar, mühendis ve görselleştirme uzmanlarının iş teslim tarihleri ise günden güne daha da daralıyor. Bunu göz önüne aldığımızda, 2014 yenilikleri ve geliştirmelerin Autodesk 3ds Max Design yazılımının aşağıdaki üç ana tema üzerine yoğunlaştığını görürüz;

Kaplama Devrimi:

Farklı seçenekleri keşfetmekten gelen yaratıcılık ve kullanıcıların bugüne kadar bu kadar çok seçenekleri asla olmamıştı. 2014 sürümünde, gerçekten tekrarlamalı işlerdeki geribildirim için etkileşimli kaplayıcıyı eklendi.

Akıllı Veriler:

Bazı verilerin yazılım içine alınabiliyor olması yeterli değildir. Aldığınız verilerin eksiksiz ve kendi iş akışınıza uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Autodesk 3ds Max Design 2014 sürümü ile bugüne kadarki en kapsamlı veri alışverişini ve paylaşımını birçok yazılımla gerçekleştirebilirsiniz;2014 sürümü, AutoCAD® 2014, Autodesk® Revit® Architecture 2014 ile doğrudan çalışabilmek, Adobe® After Effects® ve Adobe® Photoshop® ve diğer birçok CAD yazılımı ile birlikte çalışabilme imkânı sağlar.

Kullanım Kolaylığı:

3ds Max Design’ın çok farklı şekillerde kullanıldığını kabul ederek, yeni özelleştirilebilir çalışma alanları ve viewport sekmeleri size çalışmak istediğiniz şekilde kullanıcı arayüzü ayarlamasına olanak verir. Ayrıca, müşteriler tarafından belirlenen çok sayıda iş akışı engelleyicilerini çözümleyerek, üretkenliğinizi artırmak için yardımcı olduk.

Başlıca Özellikler ve Avantajlar

ActiveShade İnteraktif iray Kaplama

 

 

NVIDIA iray kaplayıcı için yeni ActiveShade desteği ile interaktif bir yaratıcı kaplama işlemini tamamlama sürecini deneyimleyin. ActiveShade kameralarda, ışıklarda, malzemelerde ve geometride değişiklikler yapıldıkça sürekli olarak güncellenen etkileşimli bir kaplama oturumu sağlayarak sanatçıların, daha etkili bir şekilde yinelemeler yapmasına olanak tanır. Geri dönüş döngüsünü kısaltarak, tasarımcıların ve mimarların sahnelerinin son düzenlemelerini daha verimli bir şekilde yapmasını sağlar ve istenilen görünümü elde etmeyi hızlandırır ve kolaylaştırır.

Nitrous Çalışma ekranı Performansı ve Geliştirmeleri

 

 

Nitrous hızlandırılmış grafik çekirdeğinde, bir dizi iyileştirme yapılmıştır. 3ds Max Design kullanıcıları, görsel tabanlı ışıklandırma (HDR), alan derinliği, hızlandırılmış parça akış görünümü ile büyük sahnelerde artırılmış çizim performansının keyfini yaşayacaktır.

Autodesk® Revit® Architecture ile İyileştirilmiş Birlikte Çalışabilirlik

 

 

Hem 3ds Max hem de Autodesk® Revit® Architecture 2013 yazılımı ile çalışanlar, daha verimli bir veri alışverişi iş akışının avantajını yaşabilir. Revit dosyaları (.RVT) doğrudan desteklenerek, 3ds Max sanatçılarının Revit dosyasının içinden yükleme yapmayı istedikleri 3B görünümünü seçmelerine olanak tanır. RVT dosyalarını 3ds Max Design içine doğrudan bağlayabilirsiniz.

DirectConnect Desteği

 

 

Autodesk® DirectConnect çevirici ailesi için yeni destek, 3ds Max Design 2013 kullanıcıları ve CAD (bilgisayar destekli tasarım) ürünleri kullanan mühendisler arasında endüstriyel tasarım verileri alışverişini olanaklı kılar. Bu CAD ürünleri arasında AutoCAD® yazılımı, Autodesk® Inventor® yazılımı, Autodesk® Alias® yazılımı, Dassault Systèmes SolidWorks® ve Catia® sistemi, PTC Pro/ENGINEER®, Siemens PLM Software NX, JT™ ve belirli başka uygulamalar sayılabilir. Çok çeşitli dosya formatları desteklenir. Bunların bazıları için ise lisans gereklidir. Veriler, enteraktif olarak ihtiyaç olduğunda yeniden tesselate yapılabilecek yerel katı Body nesneleri olarak içeri aktarılır.

AutoCAD® ile İyileştirilmiş Birlikte Çalışabilirlik

 

 

AutoCAD 2013 yazılımı içindeki ışıklar, daylight sistem ve pozlama kontrolü gibi özellikler desteklenir.

Adobe Photoshop ile İyileştirilmiş Birlikte Çalışabilirlik

 

 

Kaplanmış görselleri; katman sırasını, opasiteyi ve karıştırma modlarını (örneğin multiply veya screen) koruyarak katmanlı PSD formatında üretme becerisinin eklenmesi ile Adobe® Photoshop® yazılımında oluşturulan görselleri tamamlarken daha fazla esnekliğin keyfini yaşayın.

Adobe After Effects Birlikte Çalışabilirliği

 

 

Kullandıkları yaratıcı araç setlerinde Adobe® After Effects® yazılımı da bulunan tasarımcılar, şimdi 2B/3B veri alışverişi için daha yüksek bir standart belirleyen 3ds Max Design birlikte çalışabilirlik düzeyinden faydalanabilir. Yeni medya eşleme işlevselliği; kameraların, ışıkların, boş nesnelerin, düzlem nesnelerinin/katılarının, canlı çekim karelerinin (çekim katmanlandırma dâhil), karıştırma modlarının, opasitenin ve efektlerin iki yönlü transferini sağlar. Bu işlev ile kullanıcılar yinelemeleri daha etkili bir şekilde yapabilir ve projeleri daha kısa sürede tamamlamak için iş tekrarını azaltabilir.

Civil 3D ile geliştirilmiş Birlikte Çalışabilirlik

 

 

AutoCAD® Civil 3D® 2013 yazılımı ile birlikte çalışabilirlik için kullanacağınız Civil View aracı yeni özellikleri ile iş akışınızı verimli hale getirir. Yumurta biçimli profil desteği ile borulamalar ve tüneller gibi belli bir hat doğrultusunda devam eden nesneler yaratılabilir.

Kaplama Geçiş Sistemi

 

 

Sahneler artık daha sonra birleştirilmek üzere daha kolay bölümlendirilir. Bir durum kaydedici de görsel ara yüz birleştirme ve oluşturma elemanlarının nihai sonucu yaratmak üzere nasıl bağlandığını gösterirken, tasarımcıların mevcut durumu yakalamasını, düzenlemesini ve kaydetmesini mümkün kılar. Tasarımcılar, tek bir dosyadan daha hızlı bir şekilde birden çok kaplama geçişi ayarlayabilir ve yürütebilir, bağımsız geçişler de tüm sahneyi yeniden oluşturmak gerekmeden değiştirilebilir ki tüm bunlar üretkenliği artırır.

Özelleştirilebilir Çalışma Alanları

 

 

Tasarımcılar, varsayılan veya özelleştirilmiş çalışma alanları arasından seçim yaparak 3ds Max Design’ı kendi kişisel çalışma yöntemlerine adapte edebilirler. Her çalışma alanı menüler, araç çubukları, şerit ve görünüm alanı sekmesi ön ayarları için bağımsız ayarlara sahiptir. Yeni bir çalışma alanı seçmek, otomatik olarak bir MAXScript yürütebilir. Bu da kullanıcıların, çalışma alanını kendi tercihlerine veya ellerindeki işe uyacak şekilde daha kolay yapılandırmasına olanak sağlar. Örneğin, bir kullanıcı modelleme için bir çalışma alanı yapılandırırken, canlandırma için başka bir alan kullanabilir.

Sekmeli Çalışma Düzenleri

 

 

Belirli bir görev için gereken görünümlere verimli erişime sahip olmak için bir dizi çalışma penceresi düzeni yapılandırmasını kolayca yaratın ve aralarında geçiş yapın. Düzenler, hem 3B hem de genişletilmiş çalışma ekranlarını içerebilir. Farklı bir düzen seçmek, simgesine tıklamak veya kısa yol tuşuna basmak kadar basittir. Kullanıcılar, özelleştirilmiş Görünüm Sekmelerini ön ayarları kaydederek ve yükleyerek başka kullanıcılar ile paylaşabilir.

iray Geliştirmeleri

iray kaplayıcı, şimdi hareket bulanıklaştırma için destek sunarak, tasarımcıların hareketli elamanların daha gerçekçi görsellerini yaratmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, bir dizi başka iray iyileştirmesi daha eklenmiştir:  “no diffuse bump” desteği, yuvarlak köşe efekti ve daha yöntemsel haritalar, iyileştirilmiş gökyüzü portalları, parlak kırılmalar, yarı şeffaflık ve IOR (kırılma katsayısı), daha hızlı dış sahne yakınsama, daha büyük çıktı çözünürlükleri ile başa çıkabilme becerisi.

İş Akışına Odaklanma

Küçük şeylerin büyük bir fark yaratabileceği bilinciyle 3ds Max 2013, bir dizi iyileştirme sunar: poligonları keserken ve yaratım sürecinde kamerayı manipüle edebilme becerisi, deri değiştiricide (skin modifier) gelişmeler ve modsuz bir dizi (array) iletişimi. Müşteriler 3dsmaxfeedback.autodesk.com adresindeki Küçük Rahatsız Edici Şeyler (Small Annoying Things) forumunu kullanarak kendi iş akışı iyileştirmelerini önerebilir.

Slate Birleştirme Editörü

Yeni Slate Birleştirme Editörü ile doğrudan 3ds Max Design içinde basit birleştirme operasyonları yapın. Şematik düğüm tabanlı ara yüz, oluşturulmuş katmanların ve geçişlerin birbirine daha kolay bağlanmasını ve karıştırmalar ve renk düzeltmeleri gibi birleştirme düğümleri ile daha kolay birleştirilmesini olanaklı kılar. Daha sonra oluşturulan kompozisyon, daha da düzeltilmek üzere Adobe After Effects veya Adobe Photoshop'a gönderilebilir.

Birden Çok Dilde Kurulum

3ds Max 2013, şimdi Unicode standardını kullanarak, tek bir yürütülebilir .kurulum dosyasından (deployment)  içinde birden çok dilde sunumu kolaylaştırır. Bu da kurumların, sanatçılarına yazılımını yeniden yükleme gerekliliği olmadan seçtikleri dillerde çalışma şansını sunmasını sağlar.

Autodesk 3ds Max 2013’teki yeni özelliklerin ve iyileştirmelerin tam bir değerlendirmesi için www.autodesk.com/3dsmax-documentation adresindeki “What’s New” belgesini görüntüleyin.

3ds Max Design 2013 Sistem Gereksinimi

Önerilen ve Minimum Sistem Gereksinimi

Yazılım

Autodesk® 3ds Max® Design yazılımı 32bit sürümü aşağıdaki işletim sistemlerini destekler: 1

 • Microsoft® Windows® 7 Professional
 • Microsoft® Windows® XP Professional (SP3 veya üstü) 2

Autodesk® 3ds Max® Design  yazılımı 64bit sürümü aşağıdaki işletim sistemlerini destekler: 1

 • Microsoft® Windows® 7 Professional x64
 • Microsoft® Windows® XP Professional x64 Edition (SP3 veya üstü)2

Hardware

Genel animasyon ve kaplamalar için (tipik olarak 1000 nesne veya 100000 poligon’dan az):

3ds Max Design 2013 32-bit sürümü için minimum: 

 • Intel® Pentium® 4 1.4 GHz veya eşdeğeri AMD® işlemci + SSE2 technology3
 • 2 GB RAM (4 GB önerilir)
 • 2 GB disk alanı (4 GB önerilir)4
 • 3 GB boş disk alanı
 • Direct3D® 10 teknolojisi, Direct3D 9, veya OpenGL-özelliğinde ekran kartı5
  • 512 MB veya üstü video hafıza 
  • 1 GB veya üstü önerilir
 • Üç tuşlu işaretleyici
 • DVD-ROM sürücü6
 • İnternet bağlantısı (yetkilendirme, içerik indirme ve abonelik’le ilgili konulara erişim için) 

3ds Max Design 2013 64-bit sürümü için minimum: 

 • Intel® 64 veya AMD64 işlemci + SSE2 technology3
 • 4 GB RAM (8 GB önerilir)
 • 4 GB swap alanı (8 GB önerilir)4
 • 3 GB boş disk alanı
 • Direct3D® 10 teknolojisi, Direct3D 9, veya OpenGL-özelliğinde ekran kartı5
  • 512 MB veya üstü video hafıza 
  • 1 GB veya üstü önerilir
 • Üç tuşlu işaretleyici
 • DVD-ROM sürücü6
 • İnternet bağlantısı (yetkilendirme, içerik indirme ve abonelik’le ilgili konulara erişim için) 

Geniş ve kapsamlı sahneler için (tipik olarak 1000 nesne veya 100000 poligon’dan fazla):

3ds Max Design 2013 64-bit sürümü aşağıdaki konfigürasyonla önerilir: 

 • Intel® 64 veya AMD64 işlemci + SSE2 technology3
 • 8 GB RAM
 • 8 GB swap alanı4
 • 3 GB boş disk alanı
 • Direct3D® 10 teknolojisi, Direct3D 9, veya OpenGL-özelliğinde ekran kartı5
 • 1 GB veya üstü önerilir
 • Üç tuşlu işaretleyici
 • DVD-ROM sürücü6
 • İnternet bağlantısı (yetkilendirme, içerik indirme ve abonelik’le ilgili konulara erişim için) 

3ds Max Design Composite özellikleri aşağıdaki 32-bit veya 64-bit işletim sistemlerini gerektirir:

 • Microsoft® Windows® XP Professional (SP3 veya üstü)
 • Microsoft® Windows® XP Professional x64 (SP3 veya üstü) 
 • Microsoft® Windows® 7 Professional x64

Autodesk 3ds Max Design 2013 English sürümleri için. Diğer diller için Destek için Windows 7 işletim sistemi gerekir.

3 Autodesk 3ds Max Design 2013, Intel® Pentium® 4 işlemci ve üstü, AMD Athlon 64, AMD Opteron, AMD Phenom işlemciler üstündeki “SSE2 extended instruction sets” desteği için optimize edilmiştir. 3ds Max 2013 SSE2 desteği olmadan çalıştırılamaz. İnternet’te CPUID raporlaması için bulunabilir.

4 Autodesk, yeteri kadar virtual memory tanımlanmış olmasını önerir. Sistem belleği olarak en az boş disk alanınızın iki katı ve daha üstü olmalıdır.

5 3ds Max Design 2013’ün bazı özellikleri Shader Model 3.0 destekli grafik donanımı ile beraber kullanılabilir. (Pixel Shader and Vertex Shader 3.0). Grafik donanım üreticisinin Shader Model 3.0 desteklediğini kontrol ediniz.

Ek olarak Quicksilver donanım kaplamasının etkili olarak kullanılabilmesi için GPU kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Minimum 512MB grafik hafıza kullanılabilir. Işıklar, doku ve kaplamalar içeren karmaşık sahneler için 1GB önerilir. 

Mental images’in entegre iray® kaplama teknolojisi sadece CPU ile çalışır fakat NVIDIA GPU CUDA teknolojisi ile hızlandırılabilir. Grafik kartınız CUDA ise aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

http://www.nvidia.com/object/cuda_gpus.html 

Daha fazla bilgi için; graphics hardware compatibility.

6 Autodesk 3ds Max Design 2013 sadece dual layer DVD ile yüklenebilir. (elektronik olarak indirmekte mümkündür.) CD sürücüler kullanılamaz. Elektronik olarak yüklenecekse DVD-ROM gerekmeyecektir. Kurulum sırasında 9GB boş disk alanı ve ek olarak 16 GB geçici dosya depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

Macintosh® Kullanıcıları için

Boot Camp

Autodesk 3ds Max Design 2013 yazılımı Mac® sistemlerdeki Windows®bölümü üzerine kurulabilir. Sistem Boot Camp yazılımı ile iki işletim sisteminin çalıştırılmasına olanak verir. Minimum sistem ihtiyacı:

 • Intel®-tabanlı Mac Pro veya MacBook® Pro bilgisayar1
 • Mac® OS X 10.5.x işletim sistemi ve üstü 
 • Boot Camp V 2.0 ve üstü 
 • Minimum 2 GB RAM (Önerilen: 32-bit Windows için 4 GB, 64-bit Windows için 8 GB ve üstü) 
 • Apple işletim sistemi bölümü için minimum 20 GB disk alanı, Windows işletim sistemi için minimum 20GB disk alanı

Mac Virtualization on Parallels Desktop

Autodesk 3ds Max Design 2013 Parallels Desktop® for Mac yazılımı ile boot işlemi yapılmaksızın Mac sistemler üzerinde çalışabilir. Sistemin bu şekilde çalışabilmesi için aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

Intel-tabanlı Mac Pro veya MacBook Pro 1

Mac OS X 10.5.x ve üstü

Mac OS X Leopard 10.5.8 veya Parallels Desktop 7 for Mac ve üstü

Minimum 4 GB RAM (Önerilen: 32-bit Windows için 6 GB sistem belleği, 64-bit Windows için 8 GB ve üstü) 

Minimum 40GB disk alanı (100GB önerilir)

Daha detaylı bilgiler için: 3ds Max for Mac FAQ.

1 Intel® Core 2 Duo, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 veya Intel® Xeon® işlemci